Nasza baza na dzisiaj to:

2150 dodanych CV

3259 ofert pracy

Studencka kwatera - za ile?

Początek roku akademickiego coraz bliżej i wielu studentów jest właśnie w trakcie poszukiwań lokum na okres studiów. Warto przyjrzeć się więc, jakie są stawki za wynajem w najbardziej popularnych polskich ośrodkach akademickich.

Zacznijmy od stołecznych studentów. Według portalu nieruchomościowego Morizon.pl na wynajem mieszkania w Warszawie potrzeba średnio 3648 zł. Dla żaków jednak zazwyczaj najbardziej interesujące są najtańsze kwatery. Za 600-700 zł możemy wynająć pokój, jeśli nie przeszkadza nam dzielenie kuchni i łazienki razem z właścicielami. Ceny wynajmu kawalerek zaczynają się od około 800-900 zł, zazwyczaj tyle zapłacimy za skromne i niewielkie lokale (15-30 m2) zlokalizowane na obrzeżach miasta. M dwupokojowe za 900 zł to rzadkość, ale już od 1000 zł możemy liczyć na całkiem spory wybór ofert.

Jakie wydatki czekają osoby studiujące na UJ czy AGH? Średnia cena za wynajem lokum jest tu niższa o ponad 41% niż w stolicy i wynosi 2118 zł. Kawalerka za 600-650 zł to rzadkość - podobnie jak w przypadku Warszawy tyle pieniędzy wystarczy na wynajem pokoju. Natomiast możemy tu znaleźć kawalerki tańsze od stołecznych, bowiem użyczane za kwotę w wysokości 700 zł. Z kolei dwupokojowe krakowskie lokum będzie nas kosztować minimum 800-900 zł.

Co ciekawe, koszty wynajmu mieszkania w Krakowie są przeciętnie nieco niższe niż w stolicy Dolnego Śląska. Na wrocławskie lokum potrzeba średnio 2258 zł. Najtańsze tamtejsze kawalerki i mieszkania dwupokojowe są wyceniane podobnie jak te warszawskie. Z kolei w Gdańsku zapłacimy średnio 2023 zł miesięcznie, Popularnym wśród studentów, a jednocześnie tanim ośrodkiem akademickim jest Poznań, gdzie wydamy średnio 1605 zł na wynajem, przy czym stawki za najtańsze przeznaczone do wynajmu nieruchomości są podobne do krakowskich (minimum 700 zł).

Go to top