Nasza baza na dzisiaj to:

2150 dodanych CV

3259 ofert pracy

Bauma

Jeszcze kilka lat temu gdy była mowa o Baumie, było wiadomo, że chodzi o targi maszyn budowlanych w Monachium.

Dziś nie jest to już takie oczywiste. Targi Bauma, poza główną imprezą w Niemczech, odbywają się też w Chinach, RPA i Indiach. Teraz trzeba więc uściślić, o której Baumie mowa.

Do imprez Baumy dołączyły jeszcze jedne wielkie targi budowlane – moskiewskie. Messe München – firma będąca organizatorem Baumy – kupiła CTT Expo od prywatnej rosyjskiej firmy wystawienniczej Media Globe LLC. Jeszcze nie wiadomo, czy CTT zmieni nazwę na Bauma Russia. Wydaje się nie do pomyślenia, by Messe München nie skorzystała z okazji do dalszego rozprzestrzeniania marki Bauma. Może przyjmie nazwę Bauma CTT Russia lub coś w tym rodzaju, by nie stracić ciągłości marki?

Messe München twierdzi, że był to największy i najważniejszy zakup w historii firmy, cementujący jej pozycję jako "czołowego światowego organizatora targów budowlanych".

Targi CTT odbywały się w Moskwie rokrocznie od 2000 r. W zeszłym roku uczestniczyło w nich 700 wystawców na powierzchni 54 tys. metrów kwadratowym w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym Krokus Expo. Targi CTT są znane jako piąta co do wielkości wystawa maszyn i urządzeń budowlanych na świecie, choć mają znaczenie przede wszystkim dla rynku rosyjskiego, nie zaś międzynarodowego. 90% z 26904 odwiedzających zarejestrowanych w 2015 r. pochodziło z Rosji.


Ten rok nie był jednak pomyślny dla CTT z powodu sytuacji gospodarczej w Rosji. W latach 2013 i 2014 przyjeżdżało ponad 1000 wystawców, którzy zajmowali prawie 100 tys. metrów kwadratowych, a liczba odwiedzających dochodziła za każdym razem do 36000. Jednakże mimo spadku zainteresowania targi odnotowały zysk nawet w 2015 r.

Klaus Dittrich, prezes zarządu Messe München mówi: "CTT to wydarzenie o międzynarodowej renomie. Stanowi idealny dodatek do naszej globalnej grupy targów maszyn budowlanych. Z monachijskimi targami Bauma na czele oraz naszymi imprezami w Szanghaju, New Delhi, Johannesburgu i w przyszłości w Moskwie mamy ponad 50% udziału w rynku światowym.

Właściciel Media Globe, Aleksiej Striganow, będzie partnerem Messe München w Rosji jako udziałowiec nowo założonej firmy.

Trzeba podkreślić, że targi Bauma w Indii i RPA stanowią joint venture z Conexpo-Con/Agg, wielkimi amerykańskimi targami należącymi do Amerykańskiego Stowarzyszenia Producentów Maszyn.

Oczywiście monachijska Bauma pozostaje największą i najważniejszą spośród tych wystaw. Bauma to największe światowe targi budowlane, o powierzchni wystawienniczej przekraczającej 600 tys. metrów kwadratowych (czyli 60 ha lub 86 standardowych boisk piłkarskich) i liczbie odwiedzających dochodzącej do pół miliona.

Zakup CTT oznacza, że zespół Messe München przez najbliższe kilka miesięcy będzie bardzo zajęty, gdyż targi w Monachium są zaplanowane na 11-17 kwietnia, a CTT w MoskwieB

Studencka kwatera - za ile?

Początek roku akademickiego coraz bliżej i wielu studentów jest właśnie w trakcie poszukiwań lokum na okres studiów. Warto przyjrzeć się więc, jakie są stawki za wynajem w najbardziej popularnych polskich ośrodkach akademickich.

Zacznijmy od stołecznych studentów. Według portalu nieruchomościowego Morizon.pl na wynajem mieszkania w Warszawie potrzeba średnio 3648 zł. Dla żaków jednak zazwyczaj najbardziej interesujące są najtańsze kwatery. Za 600-700 zł możemy wynająć pokój, jeśli nie przeszkadza nam dzielenie kuchni i łazienki razem z właścicielami. Ceny wynajmu kawalerek zaczynają się od około 800-900 zł, zazwyczaj tyle zapłacimy za skromne i niewielkie lokale (15-30 m2) zlokalizowane na obrzeżach miasta. M dwupokojowe za 900 zł to rzadkość, ale już od 1000 zł możemy liczyć na całkiem spory wybór ofert.

Jakie wydatki czekają osoby studiujące na UJ czy AGH? Średnia cena za wynajem lokum jest tu niższa o ponad 41% niż w stolicy i wynosi 2118 zł. Kawalerka za 600-650 zł to rzadkość - podobnie jak w przypadku Warszawy tyle pieniędzy wystarczy na wynajem pokoju. Natomiast możemy tu znaleźć kawalerki tańsze od stołecznych, bowiem użyczane za kwotę w wysokości 700 zł. Z kolei dwupokojowe krakowskie lokum będzie nas kosztować minimum 800-900 zł.

Co ciekawe, koszty wynajmu mieszkania w Krakowie są przeciętnie nieco niższe niż w stolicy Dolnego Śląska. Na wrocławskie lokum potrzeba średnio 2258 zł. Najtańsze tamtejsze kawalerki i mieszkania dwupokojowe są wyceniane podobnie jak te warszawskie. Z kolei w Gdańsku zapłacimy średnio 2023 zł miesięcznie, Popularnym wśród studentów, a jednocześnie tanim ośrodkiem akademickim jest Poznań, gdzie wydamy średnio 1605 zł na wynajem, przy czym stawki za najtańsze przeznaczone do wynajmu nieruchomości są podobne do krakowskich (minimum 700 zł).

Podwyżki na rynku najmu

 

W porównaniu z sytuacją sprzed kilku miesięcy stawki na rynku najmu w wielu największych polskich miastach sporo wzrosły. Im bliżej początku kolejnego roku akademickiego, tym większy będzie ruch na rynku najmu.

Do ośrodków akademickich, w których według danych portalu nieruchomości Morizon.pl wzrosły średnie stawki ofertowe, należy niezwykle popularny wśród studentów Kraków, gdzie za miesiąc w wynajętym lokum trzeba obecnie zapłacić średnio 2270 zł. Jeszcze w marcu na ten cel wystarczyło przeznaczyć średnio 2181 zł. Znacząco podniosła się wysokość średniej ceny ofertowej w Łodzi - z 1802 zł w marcu na 1905 zł obecnie.

Czytaj więcej: Podwyżki na rynku najmu

Ile zarabia asystent konstruktora / projektanta? Raport płac, część 2.

 Przedstawiamy drugi raport dotyczący płac, który sporządziliśmy na podstawie ankiety współorganizowanej z portalem StudentBuduje.pl Dzisiaj publikujemy wyniki dla stanowiska 'asystent konstruktora / projektanta'.  Próba dla tej grupy to 886 Ankietowanych z całej Polski. 

Czytaj więcej: Ile zarabia asystent konstruktora / projektanta? Raport...

Ile zarabia inżynier budowy? Raport płac, część 1.

 Przedstawiamy pierwszy raport dotyczący płac, który sporządziliśmy na podstawie ankiety współorganizowanej z portalem StudentBuduje.pl Dzisiaj publikujemy wyniki dla stanowiska 'inżynier budowy'. Pod inżyniera budowy podciągneliśmy również stanowisko majstra, bo w wielu firmach te funkcje są tożsame. Próba dla grupy inżynier budowy oraz majster budowy to 972 Ankietowanych z całej Polski. 

Czytaj więcej: Ile zarabia inżynier budowy? Raport płac, część 1.

Zostań Ambasadorem Skanska

Go to start pageRuszyła kolejna edycja Programu Ambasadorów Skanska. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którzy chcą reprezentować naszą firmę na swoich uczelniach.

Czytaj więcej: Zostań Ambasadorem Skanska

Deregulacja na ostatniej prostej

 Deregulacja zawodu inżyniera budownictwa, architekta i innych wkroczyła na ostatnią prostą - projekt ustawy z dnia 13.06 trafi do Sejmu na pierwsze czytanie. Najważniejsze zmiany to:

 - zniesienie (lub skrócenie) praktyki i egzaminu o ile uczelnia będzie miała umowę z Izbą (!!!),

- zmniejszenie ogólnych wymagań dot. praktyki

- możliwość uzyskania nieograniczonych uprawnień wykonawczych dla inżynierów i ograniczonych dla techników

- wprowadzenie funkcji Patrona, który również będzie mógł skrócić praktykę

- uprawnienia architektoniczne dla budowlańców 

Czytaj więcej: Deregulacja na ostatniej prostej

Wymarzone Praktyki 2013 - Skanska znów liderem


 Przyszedł czas na podsumowanie tegorocznego rankingu "Wymarzone Praktyki". Jest to już III edycja, a z każdym rokiem jest nas coraz więcej! Postaraliśmy się oddać Wam jak najwięcej statystyk, tabelek i tabeleczek ;-). W edycji 2013 wzięło udział 3640 ankietowanych!

Cytat z zeszłorocznych opisów rankingu:

Dla potrzeb rankingu najlepszych pracodawców został wyznaczony specjalny i uniwersalny wzór, dzięki czemu wyniki z poszczególnych lat, przy odpowiedniej próbie, będą zawsze porównywalne. Teoretycznie, gdyby wszyscy ankietowani głosowali na daną firmę, jako firmę numer 1, to ta firma miałaby 30pkt. Każde miejsce jednak było w pewien sposób punktowane. Tyle możemy zdradzić :-). 

Czytaj więcej: Wymarzone Praktyki 2013 - Skanska znów liderem

Strona 1 z 2

Go to top